הפרעת קשב וריכוז- מחקר חדש

מחקר חדש פורסם ומנסה לברר מהם הנתונים האמתיים של הפרעת קשב וריכוז בקרב ילדים בארה"ב. נתוני המחקר דומים לנתונים המוכרים אבל מעלים שאלות לגבי אבחון הילדים

הפרעת קשב וריכוז הפכה בשנים האחרונות לאחת התופעות המדוברות וטיפול בהפרעה הפך לאחד מהמקרים השנויים במחלוקת. הפרעת קשב וריכוז נחשבת כיום לאחת ההפרעות השכיחות בתחום התפתחות הילד, הנוירולוגייה והפסיכיאטריה של הילד. מדובר בהפרעה שיש לה השלכות על עתידם הרגשי, ההתנהגותי והאקדמי של הילדים ועל הסביבה. מחקרים טוענים כי עשרה אחוזים מכלל הילדים וכארבעה אחוזים מהמבוגרים סובלים מהפרעת קשב.

מחקר חדש שפורסם השבוע בכתב העת האינטרנטי לרפואת ילדים JAMA, בחן 100 אלף ילדים מקליפורניה, בני 5-11 במטרה להבין את כמות הילדים המאובחנים ואת דרכי האבחון.

החוקרים טענו כי ישנה עליה באבחון הילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז ובמקביל לילדים לבנים מבתים בעלי מצב סוציו אקונומי גבוהה והכנסה שנתית הגבוהה מ 70000 דולר יש סיכוי גבוה יותר להיות מאובחנים. במקביל גילו החוקרים כי גם בקרב בנות אפרו אמריקאיות יש עליה גדולה באבחונים.

10 אחוז מהילדים סובלים מהפרעת קשב וריכוז
10 אחוז מהילדים סובלים מהפרעת קשב וריכוז

החוקרים ניסו להבין מדוע דווקא ילדים לבנים ולא איספנים הם אלה המאובחנים יותר וההסברים הם בגדר השערות. כנראה הורים בעלי מצב סוציו אקונומי גבוה, כמו גם ילידי ארה"ב פונים בקלות רבה יותר לשירותים רפואיים, גם מבחינה כלכלית וגם מבחינת זמינות השרות.

דוח שפורסם בסוף שנת 2011 בארה"ב מדגיש כי ההערכות לגבי שכיחותה של הפרעת קשב וריכוז מתבססות בעיקר על דיווחים של הורי הילדים וכמובן דיווחי מערכת החינוך. האבחונים התלויים בדיווח ההורה יכולים להיות מושפעים ולכן לא מדויקים. מחקרים שנעשו בשנתיים האחרונות מנסים לבדוק את הנתונים לפי תיקים רפואיים של הילדים ולאמת את הנתונים המתייחסים להפרעת קשב וריכוז.

המחקר הנוכחי מצטרף למחקרים נוספים המתייחסים למצב סוציואקונומי, מגדר ומוצא אתני המנסים להסביר את העלייה באבחוני הפרעת קשב וריכוז.

מחקר קנדי אחר שפורסם לפני כשנה טוען כי לילדים צעירים בכיתה יש סיכוי גבוה יותר להיות מאובחנים בהפרעת קשב וריכוז לעומת חבריהם הגדולים בכיתה. לטענת החוקרים, במקרים מסוימים הילדים מאובחנים ללא צורך וגם מטופלים בלי שהם סובלים באמת מהפרעת קשב וריכוז והסימנים קשורים לגיל הילד ולבשלות קוגניטיבית.

פורסם ע"י

אמא לארבעה הכי מקסימים בעולם. חיה ונושמת רשתות חברתיות. עורכת תכנים ויועצת אסטרטגית. אוהבת לבשל, לקרוא המון ולארח. לא מפסיקה לכתוב, וחייבת פעם בשבוע, גם בחורף, להגיע לים. מכורה להסתובבויות בחנויות עיצוב ובחנויות וירטואליות. בטוחה שביום ממוצע יש יותר מ 24 שעות וששינה ופחמימות זה לחלשים. מחזיקה 2 קבוצות פייסבוק על חינוך והורות. מייעצת להורים. מתווכחת עם מורים. ובסך הכל את כל היתר אתם יכולים לקרוא כאן. חפש

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s