טלפון נייד לילדים??

שרת הבריאות הבלגית הודיעה השבוע כי תגביל רכישה של טלפונים סלולריים לילדים בני 7 ומטה. חלק מההגבלות התייחסו לא רק למכירה אלא גם לאיסור על פרסומות של טלפון נייד בתוכניות של ילדים. למעשה כולנו יודעים שהחוק וההגבלה לא יכולים להיות מיושמים כיוון שהורה קונה טלפון נייד לילד, בעיקר לילדים צעירים ואי אפשר למנוע מהורה לרכוש מכשיר אבל יש כאן פתח מעניין לדיון על שימוש במכשירים.

בבלגיה כנראה אין זקנות במסדרון, מחלות הגורמות לעומס בבתי החולים או בעיות תקציב, לעומת זאת יש הרבה זמן לעסוק בבריאות מונעת ובחוקים שונים שימנעו בהמשך מחלות. בלגיה עוסקת בהארכת חופשת הלידה להורים, להוספת האב לחופשת הלידה וכל זה במגמה שתמיכה באמהות ובילדים תמנע מחלות אצל תינוקות ובעצם כסף למערכת הבריאות. גם החוק הזה שייך לחוקי המניעה יש בזה מצד אחד הגיון כי אם נגדל דור בריא נוציא פחות כסף על מחלות מצד שני קצת קשה ליישם ולמנוע מילדים להחזיק טלפונים ניידים.

ילדים בארץ ובעולם משתמשים בטלפון, מסמסים מדברם וגולשים. הטלפונים היום מאפשרים צילום חברים בסיטואציות מביכות של חברים, גלישה לכל מקום וצפייה בתכנים מסוכנים או לא מיועדים לילדים צעירים. ילדים ובני נוער משתמשים במכשירים הניידים להעלאת תמונות לפייסבוק או לכל מקום אחר ברשת, לפעילות חברתית ולעיתים לפעילות חברתית מנדה ומחרימה. חשוב להבין שבני נוער  וילדים לא תמיד מבינים את הסכנות או הפגיעה ומשתמשים בלי שיקול דעת במכשירים.

קצת נתונים

  • ל-99.98% מהישראלים יש טלפון נייד, 10% מהם מחזיקים יותר משלושה טלפונים.
  • רופאי עיניים מדגישים כי  שימוש בסמרטפונים לילדים צעירים וגם למבוגרים מזיק. הוא מזיק כי העיניים שלנו לא בנויות למיקוד קצר כל כך לזמן ארוך כל כך וככך שהילד צעיר כך הסיכויים לבעיות ראייה עולה.
  • אורתופדים מדגישים גם הם סכנות בשימוש בסמרטפונים ומדווחים על עליה בבעיות בכף היד אצל מבוגרים וכמובן ילדים ובני נוער.
  • פוריות הגבר יורדת בעקבות שימוש בטלפונים ובגלל החזקתם בכיס. יתכן שגם פוריות האישה נפגעת אבל הרבה יותר קל לבדוק את הגבר (בדיקת זרע קלה יותר , אתם יודעים)
  • וכמובן סרטן- יש מחקרים שמצבעים על קשר בין דיבור לסוגי סרטן ועליה בסוגי סרטן.

 

האם ילדים חייבים את המכשיר המשוכלל ביותר?
האם ילדים חייבים את המכשיר המשוכלל ביותר?

למרות כל הנתונים בארץ- ל 70 אחוז מהילדים מכיתה ג' בארץ יש מכשירים סלולריים בשימוש אישי. לרובם אין מכשיר פשוט אלא מכשירים המאפשרים גלישה ושיחות חופשיות.

הנתון המעניין ביותר שרת הבריאות הבלגית לא לבד מחקר  שהוציא התמ"ת לפני כשנתיים מראה כי הורים הביעו דאגה חמורה משימושים לא רצויים בטלפון הנייד על ידי ילדיהם. כשני שליש מההורים אף תמכו בחקיקה שתגביל שימוש בטלפון נייד בקרב ילדים.

למה הורים רוצים חקיקה?

השימוש בטלפון נייד הוא בעיתי ומסוכן. מסוכן כי הטלפונים בעלי קרינה מזיקה. מחקרים מראים קשר בין שימוש בטלפון לסוגי סרטן ולקרינה וככל שהילד קטן יותר כל הסכנה גדולה יותר.

הורים רוצים חקיקה כי הורים לא מסוגלים לומר לא לילדים שלהם. כשני שליש מבני 16 בארץ לא יודעים מה חשבון הטלפון שלהם כיוון שההורים משלמים ומדובר בסכומים גבוהים.

הצורך במכשירים ניידים הוא צורך בעיקר של ההורים, תחושת ביטחון וידיעה איפה הילד. דווקא בבלגיה שאחוז הפדופילים גבוה וכנראה שיש צורך בפלאפונים אבל שרת הבריאות הבלגית התייחס ה לגילאי 7 שהם גילאים הגיוניים- ילד בן 7 לא אמור ללכת לבד בחוץ, לחצות כבישים או אפילו לעלות במעלית. כך שאין צורך בביטחון כמו צורך חברתי. זה גאדג'ט ומשחק.

הורים שימחו לחקיקה כדי לא להתעמת עם הילדים ולא לסרב להם. הסמכות ההורית נשארה מאחור והפכה את ההורים לכאלה המפצים, המתרפסים ולעיתים פשוט רוצים שלילד יהיה לפחות כמו לחברים שלו אם לא גדול יותר ויקר יותר. כמו הקניות הממותגות האחרות הטלפון הנייד הפך למעין סמל סטטוס לילדים.

mobee מכשיר ידידותי לילדים - בעל ארבעה לחצני חיוג מהיר המתוכנתים מראש על ידי ההורים ובלחיצת כפתור אחת על אייקונים מאוירים – אמא, אבא, בית וטלפון נוסף, הילד יוכל לצלצל לאנשים הקרובים אליו. למכשיר ה- mobee לחצן מצוקה למקרה הצורך
mobee מכשיר ידידותי לילדים – בעל ארבעה לחצני חיוג מהיר המתוכנתים מראש על ידי ההורים ובלחיצת כפתור אחת על אייקונים מאוירים – אמא, אבא, בית וטלפון נוסף, הילד יוכל לצלצל לאנשים הקרובים אליו. למכשיר ה- mobee לחצן מצוקה למקרה הצורך

 

טיפים איך להתנהל עם פלאפונים:

להגביל את השימוש – אל תפחדו להגביל ולהודיע למשל שאסור לקחת לבית ספר את הניד. אוקי אני רואה עכשיו הורים המומים מסתכלים עלי כאילו אני חייזר אבל אם אין צורך אמיתי, הילד לא חוזר קילומטרים ברגל אז תעשו טובה ותשאירו את הטלפון בבית.

דוגמא אישית – מישהו שמע על דוגמא אישית? איך אפשר לבקש מילד לדבר פחות כשאתם כל היום עם האייפון?? הורידו את המינון, דברו עם אזניה והדגישו כמה המכשיר מסוכן

לא לקנות מכשירים משוכללים– גם כאן זו בעיה אבל ככל שהמכשיר פחות משוכלל ככה פחות מדברים ואם אין חיבור לאינטרנט אז גם לא יתחברו לפייסבוק בשיעור

יש בעולם מכשרים המיועדים ל4-8 מספרים וכך מונעים מהילד להתנהל שיחות ארוכות

מנסים למנוע שיחות בלי אזנייה ומדברים על בנושא– המודעות לבעיות משמעותי להבנה למה אתם מגבילים את הילדים.

פורסם ע"י

אמא לארבעה הכי מקסימים בעולם. חיה ונושמת רשתות חברתיות. עורכת תכנים ויועצת אסטרטגית. אוהבת לבשל, לקרוא המון ולארח. לא מפסיקה לכתוב, וחייבת פעם בשבוע, גם בחורף, להגיע לים. מכורה להסתובבויות בחנויות עיצוב ובחנויות וירטואליות. בטוחה שביום ממוצע יש יותר מ 24 שעות וששינה ופחמימות זה לחלשים. מחזיקה 2 קבוצות פייסבוק על חינוך והורות. מייעצת להורים. מתווכחת עם מורים. ובסך הכל את כל היתר אתם יכולים לקרוא כאן. חפש

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s