ספרים רבותי ספרים

ספרים רבותי ספרים – ספרי הורות שחייבים להכיר ולקרוא.  הנה אלו המככבים על המדף הפרטי שלי

אני לא יודעת מה המתנה המושלמת בשבילכם אבל אני חובבת ספרים וגם ספרי הורות. הורות היום מורכבת יותר ולא תמיד פשוט לגדל ילדים. הורים מג'נגלים בין בית ועבודה ובין ניסיון לפצות לבין הדרישה "תקני לי" ו"לכולם כבר יש". ספרי הורות מחזירים קצת את השפיות למשפחה ומאפשרים פרספקטיבה אמיתית  וכלים להתמודד עם סיטואציות מורכבות.

קבלו אותם את ספרי ההורות המעניינים והחשובים, שאני אוהבת במיוחד. אבל לפני כן איך בכלל בוחרים ספר הורות טוב?

הצורך: בררו לעצמכם מה הצורך האמתי שלכם- האם אתם מחפשים מידע או תמיכה? האם מה שחשוב הוא להבין או שבעצם אתם זקוקים למדריך עצות.

גיל הילד: בדקו אם הספר נותן מענה לגיל הפעוט או הילד שלכם

הכותב: כדאי לקרוא על כותב הספר – האם הוא מקצועי? האם אתם אוהבים את גישתו האם הגישה מתאימה לכם?

מענה כללי או מענה ספציפי: בדקו מה אתם צריכים: מידע כללי על גידול ילדים או אולי התייחסות ספציפית לבעיה המלווה אתכם. אם הילד לא אוכל כדאי לחפש מדריך אוכל ואם מדובר בקושי להירדם אז מדריך שינה הוא הפתרון. מצד שני אם אתם פשוט רוצים לחשוב על ההורות שלכם וללמוד עוד חפשו ספר כללי.

המלצות: ספרי הורות ומדריכים אינם ספרים זולים כדאי להשקיע ולברר עם חברים מאיזה ספר הם התרשמו ומה עזר להם.

הורות ללא רגשות אשם מאת פרופ' עמוס רולידר פרופ' עמוס רולידר, מנחה הורים, חוקר ומרצה ודמות מוכרת בתקשורת, מכיר היטב את ההורים הישראלים והמשפחה הישראלית. הוא ערך מחקרים אקדמיים רבים ופרסם נתונים עצובים על הקשר בין הורות בישראל לבין הצבת גבולות וסמכות הורית, או יותר נכון העדר סמכות. הספר מעלה עשרות נושאים מחיי המשפחה הישראלית, מגיל צעיר ועד לטיול הגדול של המשתחרר לחו"ל, ומתייחס גם לתופעת בני ה-30 שנשארים בבית עם ההורים. עמוס רולידר, כן וישיר, לא חוסך מההורים ביקורת. לשיטתו, הורים ישראלים אוהבים את ילדיהם ומפנקים אותם ובמקביל חיים ברגשות אשם תמידיים. רגשות אשם אלו גורמים להורים להרעיף על ילדיהם הכל: מתנות, כסף וחוסר גבולות. העיקר שהילד יהיה מרוצה וההורה ירגיש טוב. בכל נושא ותחום שהספר נוגע בו ישנן המלצות ברורות לפעולה ולהתמודדות, כיצד להיות החלטיים,  ברורים ועקביים ובמקביל להשקיע בילדים זמן ולא רק פיצוי. שורה תחתונה:  עמוס רולידר הצליח לכתוב מדריך ברור, ממוקד ומומלץ לכל הורה שמגדל ילדים. יתרונו הגדול הוא שלא חייבים לקרוא את הספר בבת אחת או את כולו כדי להבין מה נכון לכם, אלא אפשר לקרוא לפי הפרקים הרלוונטיים לכם באותו השלב ולהשאיר על המדף להמשך.

ספרים להורים- עמוס רולידר בספר חובה להורה הישראלי
ספרים להורים- עמוס רולידר בספר חובה להורה הישראלי

אלוהים בגובה העיניים מאת דני גיל

דני גיל "סופר דדי" המתייחס למלכודות נפוצות העומדות בפני ההורה בעולם המודרני. גיל מתייחס בהומור ובנקודת מבט קצת שונה על האתגרים ההוריים שהעידן החדש מעמיד בפנינו.

הוא מציע דרכי מחשבה ואלטרנטיבות לחינוך ילדים מגיל שנתיים ועד גיל 8 המתייחסת לבלבול הקיים אצל הורים הנקרעים בין שיטת החינוך הישן והכוחנית לבין החינוך חסר החינוך של ימינו.

מדובר בספר שנכתב מזווית ראיה של אבא אבל גם של איש מקצוע, מדריך הורים ומעביר הרצאות. הניסיון הרב של גיל והגישה המקצועית והפילוסופית מתחברים לגישה פרקטית בגידול ילדים ובתובנות וטיפים שיאפשרו לכל הורה מבולבל לדעת מה לעשות

המלצה שלי: ספר שנקרא בקלות, בהיר ומעורר מחשבות שלא תמיד רציתם לשאול את עצמכם, אבל חשוב לעלות אותם לדיון. את התשובות אתם תמצאו בעצמכם. ניתן לרכוש את הספר בקישור הבא

המדריך הטבעי לבריאות הילד, מאת אסנת עופר ויאיר מימון הילד חולה? סתם מקורר? אתם מחפשים פתרון אבל לא תמיד סומכים על מה שנכתב בפייסבוק ובקבוצות הורים? המדריך הטבעי הוא ממש אנציקלופדיה לבעיות שהורים פוגשים, המכילה פתרונות ועצות ששווה להכיר. יאיר מימון, מומחה מוכר וידוע לרפואה סינית ולרפואה משלימה, ואסנת עופר, כתבת בריאות (שאף עורכת את אתר תפור עלי לגדול בריא) הוציאו מדריך בריאות ישראלי, שלא ברור איך לא היה כאן קודם.

מדובר במדריך לבריאות הילדים שמתייחס למחלות ילדות ושאר תופעות בריאותיות מכל הסוגים ומציעה פתרונות מגוונים: מחד, התייחסות לתרופות ולרפואה המערבית, ומאידך, מביא מגוון של גישות טבעיות ולא קונבנציונליות.

המדריך מחולק ל-16 פרקים גדולים שעוסקים בנושאים מוכרים. מתפרחת חיתולים דרך חום, שפעת, דלקת אוזניים, דלקו גרון, דלקת עיניים, כאבי בטן שלשולים, אסתמה, אטופיק דרמטיטיס ואפילו אחת ממכות מצריים – כינים.

שורה תחתונה: זהו ספר מעניין, ומרגיע. מצליח לשלב בין הטבעי למדעי. בספר ישנם גם מתכוני הכנה הקלים, להקלה על מחלות ולעזרה בהחלמה.

המדריך הטבעי לבריאות הילד מומלץ לקרוא ולהיעזר במקרי חרום
המדריך הטבעי לבריאות הילד מומלץ לקרוא ולהיעזר במקרי חרום

רדו ממני: השמנה – התמודדות, סיפורים אישים, גישה אחרת מאת  אורית יוגב

אורית יוגב היא פסיכולוגית קלינית בעלת ניסיון עשיר ומגוון בבעיות השמנה של ילדים ונוער. בספר היא פותחת פתח לעולמם של ילדים ונערים שמנים ומעלה את הקושי שהם חווים בהתמודדות היומיומית, בחיי המשפחה ובחיי בית הספר.
הספר מעלה סיפורים אמתיים של ילדים ונוער, אותם פגשה יוגב במשך השנים. ילד שמן הוא ילד במצוקה גדולה, ויוגב מנסה לעזור בהתמודדות ולהעביר מסר להורים כיצד לנהוג.
אצל הילדים בספר ההשמנה מתפתחת על רקע משברים במשפחה, כמו גירושים או קשיים אחרים והיא תגובה וסימפטום ולא הבעיה עצמה. ואולם הספר עצמו מיועד לכל ההורים, לא רק לאלו המתמודדים עם ילד שמן או בעיות משקל במשפחה.

שורה תחתונה:
חייבים לקרוא לפני גיל ההתבגרות של הילדים גם אם יש לכם ילדים רזים.  ספר מרתק ומרגש, שמעביר מסרים שהורים מעדיפים להתעלם מהם.

טרייסי הוג הלוחשת לתינוקות בספרים חשובים
טרייסי הוג הלוחשת לתינוקות בספרים חשובים

הלוחשת לתינוקות מאת טרייסי הוג ומלינדה בלאו

טרייסי הוג, אחות מיילדת מבריטניה שהפכה לאגדה בינלאומית בחינוך פעוטות. טרייסי שכבר מזמן לא איתנו ונפטרה ממחלת הסרטן השאירה אחריה שלושה ספרי הדרכה בעזרתה של מלינדה בלאו: "סודותיה של הלוחשת לתינוקות", "סודותיה של הלוחשת לפעוטות", ו"הלוחשת לתינוקות פותרת את כל הבעיות". חוץ מזה עשרות תוכניות טלוויזיה מרגיעות ותפיסה מעניינת בגידול תינוקות. הוג היא לא פנטית ולא מטיפה, היא פשוט באה לארגן חיים קלים יותר וטובים לכל ההורים.

במה הספרים עוסקים? במה לא החל מהכנת הבית לתינוק, חינוך וגידול תינוקות ופעוטות מגיל לידה ועד גיל שלוש, הקניית הרגלי שינה, התפרצויות זע, הנקה, האכלה . הוג מציינת  חמישה סוגי תינוקות (מלאך, מצוי, רגיש, נמרץ ורטנוני), ומציעה שיטות ודרכי התמודדות עם בעיות בהתאם לסוג התינוק ולגילו.

שורה תחתונה: חייבים שיהיה בבית גם אם עכשיו נולד לכם התינוק הרביעי. תובנות חשובות והבנה  מעניינת ובעיקר מרגיעה. אני אהבתי

הורים כמנהיגים ספר הורות שכדאי שיהיו על המדף
הורים כמנהיגים ספר הורות שכדאי שיהיו על המדף

להיות הורים מנהיגים מאת חיים עמית

חיים עמית, פסיכולוג חינוכי ומטפל מוסמך, הוציא מספר ספרים להורים, כולם מומלצים ומעניינים. הספר הזה עוסק בדמות ההורה ובמנהיגות ההורה, שכמעט שלא קיימת. עמית נותן כלים להחזיר את המנהיגות ההורים חזרה הביתה. חים עמית מתייחס לתהליכי גידול הילדים וסבור כי על הורים להיות מודעים יותר לעצמם, להתנהגותם ולהחלטות שלהם המשקפות מנהיגות.

הספר סוקר בהתחלה את מושג המנהיגות ההורים ומראה אילו טעויות נפוצות הורים מבצעים בשלבים שונים וממה כדאי להימנע על מנת להצליח ליצור דיאלוג נכון בבית.

שורה תחתונה: ספר שכתוב מנקודת מבט אישית, לפעמים מרגשת ותמיד סוחפת. עצות בגובה העניים והמון תובנות מעניינות

פורסם ע"י

אמא לארבעה הכי מקסימים בעולם. חיה ונושמת רשתות חברתיות. עורכת תכנים ויועצת אסטרטגית. אוהבת לבשל, לקרוא המון ולארח. לא מפסיקה לכתוב, וחייבת פעם בשבוע, גם בחורף, להגיע לים. מכורה להסתובבויות בחנויות עיצוב ובחנויות וירטואליות. בטוחה שביום ממוצע יש יותר מ 24 שעות וששינה ופחמימות זה לחלשים. מחזיקה 2 קבוצות פייסבוק על חינוך והורות. מייעצת להורים. מתווכחת עם מורים. ובסך הכל את כל היתר אתם יכולים לקרוא כאן. חפש