חוזרים לבית הספר: איך בוחרים ילקוט?

המשימה הגדולה בקניית ציוד לבית ספר- קניית ילקוט. אם אתם מתחילים כיתה א' אז המשימה מרגשת במיוחד. איך מתחילים? מה כדאי- טרולי? ילקוט רגיל ומה זה גב אורתופדי? מדריך להורה מבולבל

כבר יותר ממחצית החופש הגדול מאחורינו ולפנינו השלב בו רוכשים ציוד ומתלבטים בין הילקוטים. אם אתם עולים לכיתה א ההתלבטות קשה יותר וגוררת איתה לא רק היבטים של עיצוב אלא גם ניסיון לשמור על גבו של הילד הפרטי שלכם, שנאלץ לסחוב כמות ענקית של ציוד.

לפני הכל חשוב להבין שחוזר מהכל מודע לבעיות ומגביל את הציוד אותו סוחב התלמיד על הגב ל 15% ממשקל הילד. כלומר ילד ששוקל 25 קילו בכניסה לכיתה א יכול לסחוב כ 3.75 קילו. בחישוב מהיר זה לא הגיוני כיוון שהתיק הקל ביותר שוקל כקילו. בקבוק השתייה עוד כחצי קילו והאוכל עוד כ 200 גרם. למעשה קלמר שמן ומילון של כיתה א וכבר הגענו למשקל הסופי המותר

יש לכם 2 ברירות

 • הראשונה לגדל ילדים שמנמנים 🙂
 • השנייה ללחוץ על בית הספר לבנות מערכת בה הילדים לא יסחבו ילקוטים כבדים

אופציה נוספת היא לקנות טרולי או ילקוט עם עגלה שיאזן את המשקל עצמו של הילקוט.

המלצות משרד הבריאות להתאמת תיקי בית הספר:

 • בחירה נכונה של ילקוט גב והתאמתו לממדי הילד חשובה לבריאות הגב. אורתופדים טוענים כי ישנה עלייה לשיעור בעיות הגב שמהם סובלים ילדים צעירים
 •  כדאי לבחור:
 • תיקי בית ספר בעלי רצועות רחבות ומרופדות הניתנות לכוונון.
 • ילקוט בעל ריפוד רשת נושמת, באזור הגב.
 • ילקוט המכיל מספר תאים המאפשרים חלוקת משקל הספרים והמחברות.
 • מחזירי אור על גוף הילקוט למען בטיחות הילד בחושך

המלצות משרד הבריאות נשיאת תיקי בית ספר:

 • אורך רצועות הכתפיים שווה, כדי לאפשר חלוקת עומס המשקל בין הכתפיים.
 • דאגו שעיקר משקל הילקוט יימצא מול מרכז גבו של הילד ולא מול האגן
 • הקפידו כי הילד נושא את התיק על שתי הכתפיים מומלץ לארוז את הספרים נכון: את הספרים הכבדים בתא הקרוב לגב.
 • הסבירו לילדים כי עליהם לדווח על הופעת כאב גב, צוואר או כתפיים ואתם בתור הורים התייחסו ברצינות לתלונות אלו.

האם לקנות טרולי?

ילקוט על גלגלים, או בשמו טרולי, הוא אחד הטרנדים של השנים האחרונות. הורים מרגישים שכך לא נישא משקל רב על גב הילד. אמנם המשקל אינו נישא ישירות על הגב אבל כדאי לזכור שמשקל תיקים אלו רב יותר, בגלל העגלה או הטרולי המובנה בתוך הילקוט. הם כבדים להרמה ולכן אינם מתאימים לעליה במדרגות וסחיבה בתנאי דרך קשים.

במשרד הבריאות ממליצים על תיקי בית ספר עם גלגלים כאשר תנאי הדרך חלקים ומרחק ההליכה הוא גדול. בשאר המקרים ניתן להצטייד בתיק רגיל

תיק עם טרולי של קל גב
תיק עם טרולי של קל גב

מה קיים בחנויות ומה חדש?

חברת "קל גב", מציגה ילקוטים קלים ואורטופדים, בעלי תו תקן של מכון התקנים הישראלי. החברה טוענת כי התיקים נבדקו בקפדנות במעבדות המכון וכן בקווי היצור, כולל בדיקה של חומרי הגלם.

ULTRALIGHT-X

הילקוט האורטופדי הקל, השוקל פחות מקילו ולכן הופך לאטרקטיבי, עם אפשרות להגדלת נפח הילקוט ועם תא מיוחד לאוכל. באמצעות פתיחת רוכסן נוצר תא נוסף בילקוט המגדיל את נפחו בכ-25% לשימוש בימים עמוסים.  תא מיוחד לאוכל – התא הקדמי של הילקוט עשוי מחומר מבודד השומר על טמפ' המזון ובנוסף קל במיוחד לניקוי!

לילקוט ישנה רצועת חיבור מיוחדת לעגלת נשיאה (נמכרת בנפרד) באופן יציב ונוח.

מחיר מומלץ לעגלה 79 ש"ח

מחיר מומלץ לצרכן לילקוט: 259 ש"ח

תיק בוב ספוג של קלגב
תיק בוב ספוג של קלגב

TROLLEY LIGHT-X

הטרול האורטופדי הקל ביותר בעל מערכת טרולי נשלפת, אפשרות להגדלת נפח ותא מיוחד לאוכל! הילקוט האורטופדי הקל (משקל כ-1 ק"ג) מאפשר בחירה ללכת עם מערכת הגב הקלה והאיכותית בעולם או לחבר ב"קליק" את הגלגלים וידית הטרולי ו"להתגלגל" בקלות.

גם לילקוט זה  אופציית הרחבה ותא אוכל ייעודי המבודד

בקל גב מבטיחים כי מערכת הגב תומכת ומחלקת את המשקל לאורך גב הילד בצורה נכונה, כותפות הילקוט מרופדות, רחבות, ניתנות להתאמה אישית ומערכת גב בתוספת רשת המאפשרת מעבר אוויר ונידוף זיעה מגב התלמיד

לכל ילקוטי קל גב כיסוי גשם מצורף לכל הילקוטים של קל גב, מחזירי אור בקדמת הילקוט, בצדדיו ולאורך הכותפות לבטיחות  בשעות החשיכה, כיסי צד רחבים לבקבוק שתייה.

COOL

מותג התיקים COOL הוא מותג מוכר בעל דגמים רבים שנמכרים בחנויות הצעצועים וכלי הכתיבה.

ילקוט לבנות, דגם מתוק של COOL
ילקוט לבנות, דגם מתוק של COOL

COOL SUPER LIGHT :

סופר לייט מגיע מעוצב עם 13 דמויות. התיק עם 3 תאים גדולים, התא הקדמי עם חלוקה פנימית של  2 תאים ובנוסף יש 2 כיסי צד המתאימים לנשיאת בקבוקי שתייה. מיוצר מחומרי גלם קלים ואיכותיים במיוחד. בחברת COOL מדגישים כי הושקעה מחשבה רבה ה בתכנון יסודי ובבניית התיק החל מהרצועות, גב אורתופדי, משקל התיק, תחתית כבושה ועד לסגירת הרוכסן. רצועות כתף רחבות ומרופדות בספוג קשיח לתמיכה בכתף התלמיד יחד עם רצועת מתיחה,  בגב התיק- פתחי אויר לגב התלמיד למניעת הזעה, גב אורתופדי גבוהה  ועוד

משקל:0.450 ק"ג

נפח: 18 ליטר

מחיר מומלץ לצרכן:199 שקלים

ילקוט של COOL בעל משקל קל במיוחד
ילקוט של COOL בעל משקל קל במיוחד

COOL SUPER TROLL:

סופר לייט טרול מגיע מעוצב עם 11 דמויות שונות, תיקי סופר לייט טרול מעוצבים עם 2 תאים גדולים, תא נוסף קטן, 2 כיסים צדדיים. מיוצר מחומרי גלם קלים, על מנת שהנשיאה שלו על הגב תהיה נוחה, שבמשיכה קלילה עם ידית טלסקופית ניתן יהיה לפתוח את ידית האחיזה.

התיק נחצה ל-2 תיקים קטנים, מה שמאפשר גם שימוש כתיק לחוג בשעות אחר הצהריים. גם כאן רצועות הנשיאה מתקפלות – התיק הופך במהירות לטרולי.

משקל:1.8ק"ג

נפח: 28 ליטר

מחיר מומלץ לצרכן:289 ש"ח

טרולי של COOL עם ידית טלסקופי
טרולי של COOL עם ידית טלסקופי

 

תיקים של סמאש:

את התיקים של סמאש אסקור בכתבה נפרדת אבל בין התיקים ישנם גדמים המתאימים גם לילדים צעירים יותר כמו הדגם בתמונה. מדובר בתיקים מיועדים לתלמידים מגיל 10 ומעלה שמודעים לשיק ולאופנתיות ורוצים תיק עם סטייל ומוכנים להעז וללכת עם תיק בצבעוניות עזה ודומיננטית.

מותג התיקים smash, פותח בהתאמה לצרכים ולדרישות הנוער בארץ ובעולם תוך הקפדה על הנדסת אנוש, איכות, טכנולוגיה ועיצוב חדשניים ביותר, המבטיחים נוחות מרבית לכל מי שהולך עם התיק.

תיקי בית ספר של סמאש לא לקטנטנים אבל לבית ספר יסודי לגמרי
תיקי בית ספר של סמאש לא לקטנטנים אבל לבית ספר יסודי לגמרי

YOLO

בהתחלה חשבתי שהם תיקים רק לגדולים יותר אבל אז הגיעו החברים וראו את הקטלוג והצהירו שהם הכי מקסימים בעולם. נכון לא מתאימים ממש לקטנטנים אבל תלמידי כיתה ד-ו בטוח יתלהבו וישמחו. הם מגיעים עם ציוד מלא תואם ממחק ועד ילקוט ומחברות. מתוקים להפליא. ניתן למצוא ברשת עם ציוד משלים.

yolo בעיצובים שונים גם לילדים
yolo בעיצובים שונים גם לילדים

 

 תיקים של תיק התיקים:

בחנות תיק התיקים תמצאו תיקים של קדס KEDS המיועדים לגילאי בית ספר היסודי. הם בעלי גב קשיח ומספר תאים המאפשרים חלוקת הציוד באופן מאוזן בילקוט. הדגמים מתוקים ומיועדים לילדי בית הספר בכיתות הגבוהות יותר, מכיתה ג'.

 

keds תיק לבבות מקסים
keds תיק לבבות מקסים

התיקים לכיתות הנמוכות הינם תיקים בעלי שני תאים מרכזיים, שני תאים צדדיים לבקבוק ועוד. התיק מגיע עם קלמר תואם באותו הדפס של התיק. בקטגוריה זו התיקים בעלי הדפסים של לבבות ופרחים בצבעוניות של ורוד, לבן, אדום, סגלגל ועוד לבנות ואילו לבנים התיקים עם הדפסי ריבועים, פסים וצורות גאומטריות בגווני כחול, צהוב, שחור, כתום ועוד.

 

פורסם ע"י

אמא לארבעה הכי מקסימים בעולם. חיה ונושמת רשתות חברתיות. עורכת תכנים ויועצת אסטרטגית. אוהבת לבשל, לקרוא המון ולארח. לא מפסיקה לכתוב, וחייבת פעם בשבוע, גם בחורף, להגיע לים. מכורה להסתובבויות בחנויות עיצוב ובחנויות וירטואליות. בטוחה שביום ממוצע יש יותר מ 24 שעות וששינה ופחמימות זה לחלשים. מחזיקה 2 קבוצות פייסבוק על חינוך והורות. מייעצת להורים. מתווכחת עם מורים. ובסך הכל את כל היתר אתם יכולים לקרוא כאן. חפש

<span dir=rtl>תגובה אחת ל“חוזרים לבית הספר: איך בוחרים ילקוט?”</span>

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s